O dotychczasowych wystawach i spotkaniach prezentujących oficjalny dokument KONSTYTUCJI 3 MAJA – relikwię narodową, jednego z czterech zidentyfikowanych jej egzemplarzy [od marca 2021 r jednego z siedmiu, kolejne trzy zostały zidentyfikowane w AGAD-dzie w Warszawie].
15 kwietnia 2015 roku dokumenty Ustawy Rządowej zostały wpisane do Dziedzictwa Europejskiego, wiedza o zachowanych drukowanych egzemplarzach nie jest popularyzowana a druki te są nisko cenione.
Usiłuję to zmienić. Wojciech Kochlewski.
„[…] była pierwszą w Europie, drugą na świecie.” Nie tylko ja uważam, iż jest to stereotyp. – POLEMIZUJĘ Z TYM POGLĄDEM.
Wielkość Konstytucji 1791 roku na czym innym polega.
Za co należy cenić Konstytucję, wstęp do katalogu wystawy w Dobrzycy [pdf]
Czytaj taż: tekst wystąpienia prof. Michała Zwirzykowskiego (niżej), Laudację [pdf] oraz rozdziały POCZĄTEK i JAKĄ ONA BYŁA
O wystawach planszowych na str.: Wystawa planszowa do wypożyczenia.
2024 –Bielsko-Biała . Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej
Tym razem wystawa była inna. Jej centrum był dokument podpisany przez Króla Stanisława Augusta skierowany do późniejszego Marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego aby ten przyłożył się aby na Seymiku Poselskim 21 sierpnia (1780) do Funkcyi Poselskich Mężowie rostropną dla dobra pospolitego tchnący żarliwością wybrani byli. Takowym staraniem dopełnisz Uprzejmość Wasza żądanie Nasze , których szczegulnym iest celem Dobra powszechnego pomnożenie. Podpis : Stanisław August Krol i pieczęć kancelarii mająca w otoku herby ziem Królestwa Polskiego, odciśnięta przez papier. Obok plansze z fragmentami obrazu Jana Matejki przedstawiające Króla i Marszałka St. Małachowskiego
2023 – WOKÓŁ KONSTYTUCJI 3 MAJA to wystawa z cyklu Historia Polskiego Plakatu ze zbiorów DYDO POSTER COLLECTION oraz zbiorów prywatnych. Można ją było obejrzeć w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej do końca maja.
Przegląd rozpoczynał plakat projektu Tadeusza Gronowskiego z 1945 r. Po roku 1956 pojawiły się druki i plakaty w prasie podziemnej. Można było obejrzeć plakat na zwykłym – wtedy dostępnym papierze – z roku 1981. Wystawę tworzyły ponadto plakaty z lat 90. XX wieku i XXI wieku – przypominały o rocznicy lub anonsowały wystawy pierwodruku, pamiątek i wydawnictw związanych z Konstytucją. Eksponowano też nalepki okienne pochodzące z lat 20. i 30 XX wieku. Wystawę zamykała plansza z druczkami i drukiem ulotnym z XIX wieku, pochodzącymi z drukarń paryskich.
Od 30 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze była eksponowana wystawa planszowa, której trzon stanowiło 12 plansz przygotowanych w 2016 r w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Została uzupełniona planszami przygotowanymi wcześniej – wielokrotnie pokazywanymi oraz wydrukami skanów wielu dokumentów. W założeniu stanowi ona zapowiedź wystawy pierwodruku Ustawy Rządowej – egzemplarza z suchą pieczęcią i podpisem Adama Skulskiego – stanowiącego oficjalny dokument Konstytucji 3 Maja
W listopadzie roku 2018 jeden komplet (wystawy planszowej A3) Cezary Kozak [mój komiliton, z Bielska-Białej – ten, który doprowadził do wystaw u siebie i w Ostrowie Wlkp.] zawiózł na Litwę. Wystawa, wzbogacona dwoma planszami, rozpoczęła peregrynację po polskich szkołach od gimnazjum w Awiżeniach. Relacja z uroczystości obchodów Święta Niepodległości w szkole podczas których prezentowano wystawę na stronie: www2092a.vu.lt/pl/
Od 2016 roku nie było dużej wystawy, a kilka się zapowiadało – nic z tego jednak nie wyszło – tak naprawdę niewielu jest ludzi, którym naprawdę zależy na propagowaniu jednej z najpiękniejszej karty z naszej historii. Mimo licznych deklaracji. Zarówno z pośród ludzi władzy jak i muzealników. Dobrze chociaż, że powstała wystawa planszowa (w kilku egzemplarzach, w dwóch formatach – A1 i A3). Udało się je umieścić w kilkunastu miejscach, głównie szkołach.
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (3 maja – 2 października 2016).
Wystawę w przeciągu 5 miesięcy jej trwania zobaczyło 4566 osób, sporo to i zarazem mało. Kolejna wystawa przeszła do historii. Ogólnopolskie media tylko raz udało się skłonić by promowały wystawę. Potem, mimo usiłowań, milczały. Widać, iż oficjalny dokument Konstytucji 3 Maja nie jest według nich wart czasu antenowego. A Dobrzyca jest miejscem spotykań mieszkańców całej Polski, czasem wita też w swych progach przybyszy z szerokiego świata.
CZEKAM NA NASTĘPNE PLACÓWKI
Wykorzystano fragment audycji Telewizji Polskiej S.A. pt. „Flesz historii” z dn. 13.06.2016, tu o mnie dużo (za dużo) o Muzeum w Dobrzycy i wystawach niżej
Materiał video wyprodukowany został przez Telewizję ProArt (tvproart.pl).
Dziękujemy za zgodę na udostępnienie.
W Muzeum opracowano folder i katalog wystawy. Starannie wydany, 108. stronicowy katalog zawiera dużo cennych wiadomości, które trudno znaleźć w innych opracowaniach (m.in. teksty prof. M. Zwierzykowskiego i mój na temat znaczenia Konstytucji 3 Maja).
W czerwcu, podczas trwającego roku szkolnego wystawę obejrzało 310 uczniów szkół wielkopolskich przybyłych w 12 grupach. W końcu lipca i sierpniu muzeum zorganizowało 3 niedzielne wykłady związane z konstytucją. Szkoda tylko, iż we wrześniu szkoły nie chciały, czy nie potrafiły, zmobilizować się by przyprowadzić więcej młodzieży, odbyły się tylko 3 lekcje muzealne, których wysłuchało 115 uczniów.
A informacja o wystawie była umieszczona na poczesnym miejscu strony internetowej Kuratorium Oświaty.
Zdaniem pracowników muzeum frekwencja była wyraźnie wyższa niż na innych wystawach czasowych organizowanych w analogicznym okresie lat ubiegłych.
O wystawie w TVP3 Poznań – Teleskop, 3 maja, godz. 20:00 (link).
Tekst wygłoszony przez prof. Michała Zwierzykowskiego (Instytut Historii UAM) „Na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Kilka słów o powstaniu i znaczeniu Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Więcej informacji na stronie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, oraz w wydarzeniu na Facebook’u.
Wystawa konstytucyjna – fot: A. Filipiak, E. Walaszczyk, D. Lipińska-Kochlewska
Do pobrania: Folder wystawy w Dobrzycy (pdf, 2,1 MB). Laudacja wygłoszona podczas otwarcia wystawy (pdf, 0,1 MB). Katalog wystawy (pdf, 6 MB)
O wystawie w mediach:
- Poszerzony artykuł p. Ireny Kuczyńskiej z Gazety Pleszewskiej z 11 sierpnia 2016 jest na stronie krotoszyn.naszemiasto.pl, (link), nie tylko opisuje ale i pokazuje karty z katalogu prezentując tym samym poszczególne „działy” wystawy. Natomiast 19 sierpnia w dziale Kultura, ukazała się krótka wzmianka o wystawie,
- Artykuł w Życiu Pleszewa nr 29 (984) z 19 lipca 2016 (pdf, 0,4 MB), o trzech wykładach na mało znane tematy konstytucyjne, programie kina letniego i katalogu-albumie z wystawy. W tejże gazecie, nr 35 (990) z 30 sierpnia , kolejna relacja – o wystawie, katalogu oraz tej stronie (oba) napisane przez p. Huberta Mościpana. Artykuł krótki, właściwie notatka ale, moim zdaniem, wyczerpująco opisuje prawie wszystkie najważniejsze aspekty wystawy (pdf, 0,5MB)
- Flesz historii stacji TVP Kultura z 13 czerwca 2016 (wywiad od 00:09:50), fragment o części mych zbiorów i wystawie jest wyżej.
- Artykuł w Gazecie Pleszewskiej z 6 maja 2016 (pdf, 0,7 MB). Generał Augustyn gości króla Augusta – wernisaż wystawy pokazany i opisany piórem p. Ireny Kuczyńskiej.
Dworek Poniatówka, Błonie (25 kwietnia 2014)
Gawęda Wojciecha Kochlewskiego „Pierwodruki Konstytucji 3 maja” z pokazem pierwodruku Konstytucji z roku 1791.
O spotkaniu w mediach:
- Artykuł w Błońskim Informatorze Samorządowym nr 6/7, 2014 (pdf, 2,7 MB)
- Kalendarium Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej (25 kwietnia 2014)
Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego (3 – 14 maja 2013)
Wystawa prezentująca druki Konstytucji 3 Maja, m.in. z opisywanej tu kolekcji. Wystawę zdobił portret proboszcza parafii ostrowskiej w latach (1780-1807), poety, gorącego orędownika konstytucji ks. Franciszka Idziego Chrzanowskiego, wypożyczony ze zbiorów parafii św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wielkopolskim.
O wystawie mówiono w miejscowej telewizji i z ambon w kościołach. W liceach uczniowie mieli przerwę – matury. Pomimo tego przyszło 27 grup. Wystawę zobaczyło 2118 osób, prawie 3% Obywateli Miasta Ostrowa! Przeszło dwa razy więcej zwiedzających niż przez pół roku w Warszawie.
Do pobrania: Katalog wystawy w Ostrowie Wielkopolskim (pdf, 2,2 MB)
O wystawie w mediach:
- Artykuł w portalu: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim (6 maja 2013)
- Artykuł w portalu: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim (6 maja 2013)
- Artykuł w portalu: Forum Synagoga. Samorządowa Instytucja Kultury Ostrowa Wielkopolskiego (3 maja 2013)
- Artykuł w portalu: wlkp24.info (3 maja 2013)
- Artykuł w portalu: wlkp24.info (21 kwietnia 2013)
Materiał video wyprodukowany został przez Telewizję ProArt. Dziękujemy za zgodę na udostępnienie.
Fragmenty Księgi pamiątkowej wystaw organizowanych z moich zbiorów:
Muzeum Historii Kielc (26 kwietnia – 29 lipca 2012).
Ekspozycja towarzysząca wystawie: Pamiątka dnia tego. Konstytucja 3 Maja
w zbiorach Hieronima Marka Pietrasa
Media słabo zainteresowane (telewizja była na wernisażu ale niewiele z tego wyniknęło). Na finisażu połączonym z wykładem z miasta przybyły 3 (trzy)! osoby.
Do pobrania: Katalog wystawy w Kielcach (pdf, 2,5 MB)
O wystawie w mediach:
- Artykuł w portalu: http://www.muzeumhistoriikielc.pl/CMS/aktualnosci/2012_04_24.html
Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej (marzec 2012)
Wystawa w holu bibliotecznym, ilość przybyłych na wystawę trudna do precyzyjnego ustalenia. W każdym razie w przeciągu 16 dni było około 600-700 osób, w tym 9 zorganizowanych grup uczniowskich.
Do pobrania: Katalog wystawy w Bielsku-Białej (pdf, 0,5 MB)
O wystawie w mediach:
- Relacja telewizyjna: tv.biesko.biala.pl
Muzeum Drukarstwa w Warszawie (15 września 2011 – 29 lutego 2012)
Główne media (tak prasa jak i TV) były nie zainteresowane. Plakaty, które dostarczyłem do NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze nie wiem czy do szkół trafiły i w nich były wywieszone. Pół roku. Frekwencja 1007 osób.
Ani jeden z nauczycieli, bądź uczniów nie był zainteresowany katalogiem wystawy (Byli na muzealnych lekcjach z technik graficznych prowadzonych w otoczeniu wystawy. Nauczyciele z reguły wychodzili przed muzeum na papierosa. Około 20 grup).
A wystawa mimo, że zorganizowana w trudnych warunkach (maleńka sala w tymczasowej siedzibie, choć w dobrym punkcie) została wyróżniona w konkursie jako „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu”. Niżej skan dyplomu.
Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie
Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
Do pobrania: Katalog wystawy w Warszawie (pdf, 1,7 MB)
Do pobrania: Towarzyszący wystawie druczek Kamień milowy współczesnej Europy (pdf, 0,8 MB)
O wystawie w mediach:
- Artykuł w portalu: rynek-ksiazki.pl
Muzeum w Nieborowie i Arkadii (maj – czerwiec 2010)
Wystawa ze względu na frekwencję została przedłużona (trwała od 25 kwietnia do 4 lipca), było ponad 9700 osób!
Do pobrania: Katalog wystawy w Nieborowie (pdf, 0,9 MB)
O wystawie w mediach:
- Wojciech Kochlewski opowiada o pierwodrukach na wernisażu wystawy: youtube.com
- Artykuł w portalu: lowiczanin.
- Artykuł w Nowym Łowiczaninie z dnia 29 kwietnia 2010 (pdf, 2,2 MB)
Film wykonali: Teresa i Mieczysław Myszkowscy
Małopolskie spotkania bibliofilskie w Jaśle, Limanowej, Mszanie Dolnej, Krośnie, Gorlicach, Starym Sączu oraz Kwiatonowicach (8–12 maja 2006)
Spotkania głównie z młodzieżą ale nie tylko. Frekwencja dostosowana do wielkości sal.
Do pobrania: Katalog spotkań w Małopolsce (pdf, 2,0 MB)
O spotkaniach w mediach:
- Spotkanie z Wojciechem Kochlewskim w Jaśle: jaslo4u.pl
- Niezwykła lekcja historii : kbp.krosno.pl
Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku k/ Gorlic (30 kwietnia – 5 maja 2004)
Przed wystawą, wójt gminy Gorlice – Ryszard Guzik poprosił o katalog. Otrzymał jego maszynopis. Powielił go i rozesłał do wszystkich szkół w gminie. Rezultat – w przeciągu 5 dni nauczyciele przywieźli około 250 uczniów, następne 250 osób dowiedziawszy się o wystawie przyszło indywidualnie. Razem ponad 500 zwiedzających.
W sali tej w Dworku Mieszczańskim nie ma już muzeum, mieści się w nim teraz restauracja. Nie ma też ławeczki pod oknami, rosną tam za to śliczne krzewy hortensji bukietowych. Sale ekspozycyjne skansenu są teraz vis a vis w renesansowym dworze obronnym rodu Gładyszów
Do pobrania: Katalog wystawy Brzmi Polonez Trzeciego Maja (pdf, 3,8 MB). Laudacja wygłoszona podczas otwarcia wystawy (pdf, 0,1 MB)
O spotkaniach w mediach: